Supplementum I
ВОЙНАТА…
РЕЗЮМЕ
Като част от инициативите на Регионален исторически музей – София при провеждането на Националната конференция „100 години Ньойски договор: Национални измерения и отражението им върху София и Софийско“ беше организирането на постерна изложба, посветена на Първата световна война.
Автор: Александър Станев
НАБЛЮДЕНИЯ ВЪРХУ РАННИТЕ ПАМЕТНИЦИ В ЧЕСТ НА ЗАГИНАЛИТЕ ВЪВ ВОЙНИТЕ ЗА НАЦИОНАЛНО ОБЕДИНЕНИЕ (1912–1918 Г.) В СОФИЙСКА ОБЩИНА
РЕЗЮМЕ
Паметниците, издигнати от българският народ в чест на падналите негови синове във войните за национално обединение (1912–1913 г. и 1915–1918 г.), първоначално възникват по инициатива на близки и бойни другари в рамките на родното място, на военните части или на местата на сражения, които остават извън границите на България след подписването на Ньойския договор.
Автор: Илия Мечков
СОФИЯ – ЦЕНТЪР НА БЕЖАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОТ ЗАПАДНИТЕ ПОКРАЙНИНИ
РЕЗЮМЕ
Настоящето съобщение има за цел да представи ролята на бежанските организации на българите от Западните покрайнини, създадени на територията на нашата столица след разпокъсването на България по силата на Ньойския договор. Авторите са използвали богатия документален материал, съхраняван в българските държавни архиви, част от който вече е публикуван (Сборник 2005: 152), както и някои печатни издания, свързани с темата.
Автор: Людмила Зидарова, Елена Бугарчева
НЬОЙСКИЯТ ДОГОВОР И АРМЕНЦИТЕ В БЪЛГАРИЯ
РЕЗЮМЕ
Арменците, като един древен народ, по стечение на историческите обстоятелства населяват родината си, но и многобройни други страни. Разпръснати по света от векове, те трайно се установяват в близки и далечни на историческото си отечество земи. В България и на Балканите арменски общности има векове наред.
Автор: Гоар Хнканосян
НЕИЗВЕСТНИ СТРАНИЦИ ОТ ДЕЙНОСТТА НА АМЕРИКАНСКИТЕ МЛАДЕЖКИ ХРИСТЯНСКИ ОБЩЕСТВА В БЪЛГАРИЯ
РЕЗЮМЕ
Непосредствено след края на Първата световна война в България протичат твърде разнородни по своя характер политически, икономически и културни процеси. Те обаче били определено белязани от напълно разгромения стопански живот в страната, от непомерните по размери военни контрибуции, от загубата на значителни части от националната територия и като последица – наплив от десетки хиляди български бежанци, прокудени от заграбените от победителите наши територии. Изведнаж географията насила зачертала историята.
Автор: Петко Мангачев
СТАРИННИ МЕСТНИ ИМЕНА ОТ ЦАРИБРОДСКО
РЕЗЮМЕ
Царибродско или бившата Царибродска е част от географското и политическото понятие Западни покрайнини. Във физикогеографско отношение този регион включва няколко по-малки области: Горни Висок, Дерекула, Забърдие, Нишавската долина/Понишавието и Бурел. Главната отводнителна артерия е р. Нишава. Най-големите планински масиви представляват разклонения или дялове от Стара планина.
Автор: Анна Чолева-Димитрова
ЛАНДШАФТНАТА АРХИТЕКТУРА НА СОФИЯ ПРЕЗ 20-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК
РЕЗЮМЕ
През 20-те години на миналия век значително влияние върху състоянието и качеството на формиращата се зелена система на София оказват обществените, икономическите и социалните условия, свързани с провеждащата се Първа световна война и последствията от злополучния й край.
Автор: Мария Гуркова
АКЦИИ СРЕЩУ НЬОЙ: 1989–1997 Г. (ВЪЗРАЖДАНЕ НА ПРОТЕСТИТЕ НА 27 НОЕМВРИ ОТ МАКЕДОНСКАТА МЛАДЕЖКА ОРГАНИЗАЦИЯ)
РЕЗЮМЕ
Акциите срещу Ньой започват още при подписването на грабителския мирен договор през 1919 г. Особена сила и острота те имат през 20-годишният период между Двете световни войни. Въпреки наложените забрани на властите гневът на хиляди протестиращи се излива по улиците на София и на по-големите градове в страната. В основата на борбата с неправдата от Ньой винаги най-отпред стоят младежите, които са и подложени на най-тежките репресии на полицията.
Автор: Евгений Еков