Е-БЮЛЕТИН НА МУЗЕЯ ЗА ИСТОРИЯ НА СОФИЯ

издание на Регионален исторически музей - София

Музеология

БИБЛИОТЕКА НА РИМ – СОФИЯ

РЕЗЮМЕ

Библиотеката на РИМ – София е специализирана научна библиотека за служебно ползване с около 13 000 библиотечни единици. През 2019 г. Библиотеката отново е отворена за ползване от служители на музея и външни читатели, помещава се в Дигиталния център на РИМ – София. Библиотеката е оборудвана с 11 компактоси (подвижни стелажи / рафтове на релси) на които са подредени голяма част от книгите. В друго помещение на Дигиталния център се съхраняват на стелажи около 1 000 библиотечни единици. Библиотечният фонд се обогатява чрез абонамент (периодични издания), закупуване и дарения на книги.

Автор: Бранимира Танева
Регионален исторически музей – София
bena1@abv.bg

ИЗТЕГЛИ И РАЗГЛЕДАЙ ПУБЛИКАЦИЯТА ОТ ТУК

90 ГОДИНИ ПРИРОДЕН ПАРК „ВИТОША“

РЕЗЮМЕ

Витоша е едно от нещата, които правят София уникална европейска столица. Докато всички други си имат река или море, нашата София си има планина и гледката към нея в топъл есенен ден е достатъчна, за да повдигне настроението и да даде повод да помечтаем за звездни вечери на Копитото и слънчеви дни по пътеките на планината.

Автор: Юлия Михайлова
Дирекция на Природен парк „Витоша“
julia_mihaylova@abv.bg

ИЗТЕГЛИ И РАЗГЛЕДАЙ ПУБЛИКАЦИЯТА ОТ ТУК

КРАТКА ИСТОРИЯ НА ДЕВИЧЕСКОТО ПРАКТИЧЕСКО ПРОФЕСИОНАЛНО УЧИЛИЩЕ „КНЯГИНЯ ЕВДОКИЯ“ – ПАВЛОВО – СОФИЯ

РЕЗЮМЕ

В следосвобожденска България се отдава голямо внимание на образованието – основен фактор за напредъка на нацията. Като столица на държавата, София по естествен път става център на просветното дело в страната. С развитието на индустриалното производство възниква и необходимост от специално професионално образование. Тук се създават както държавни, така и частни професионални училища, които да задоволят нуждите от специализирани технически кадри. Наред с тях възникват и училища, в които се преподават знания и умения за различни занаятчийски дейности и практикуваните домашни занаяти в променените условия и свързаните с тях нови потребности.

Автор: Марияна Маринова
Регионален исторически музей – София
mariyana.marinova@sofiahistorymuseum.bg

ИЗТЕГЛИ И РАЗГЛЕДАЙ ПУБЛИКАЦИЯТА ОТ ТУК

Страница 1 от 3