История
ТАКОР КЮРДЯН – ТАКИ 25 ГОДИНИ ПО-КЪСНО
РЕЗЮМЕ
Какво нещо е времето – когато героят на настоящия разказ си е отишъл от този свят, аз съм бил на една година. Трудно е да се състави фотографска или каквато и да е друга история от фрагменти. Все пак си заслужава да се правят опити. Тук ще избягвам епитети от типа на „голям“, „заслужил“, „майстор“, „значим“ и др., каквито обикновено се употребяват, говорейки за фотографи от близкото ни минало.
Автор: Силвио Томов
Исторически музей – Самоков
tomov_1996@abv.bg
ДИАЛEКТИКА НА УПРАВЛЕНСКИТЕ И ИЗМЕРИТЕЛНИ СИСТЕМИ В ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ И НЕЙНИТЕ ПОСЛЕДСТВИЯ
РЕЗЮМЕ
Настоящата група от статии е посветена на развитието на явления, определящи в хода на общата еволюция на човешката цивилизация, както причините за възникване на държавни образувания, така и логиката по която те изчезват от политическите карти на света.
Автор: Василис Пимпас
Регионален исторически музей – София
vaspimpas@gmail.com
СВЕДЕНИЯТА ЗА ВЛАСИ „РИМСКИ ПАСТИРИ“ И УПОТРЕБАТА НА ТЕРМИНИТЕ BULGARI, BLASII И MESSIANI В УНГАРСКИТЕ ХРОНИКИ ОТ XIII–XV ВЕК
РЕЗЮМЕ
В средновековната западноевропейска историопис власите са познати още от времето на Третия (1189–1192 г.) и Четвъртия кръстоносен поход (1202–1204 г.), но въпросът за тяхното минало и какви са те като народ не занимава хронистите, отразяващи тези събития.
Автор: Цветозар Йотов
Регионален исторически музей – София
tzvetozar.yotov@gmail.com